ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną noclegi Lądek Zdrój powrót na stronę główną

Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


INFORMACJA - Historia

Lądek Zdrój - historia

Lądek Zdrój powstał prawdopodobnie w XIII wieku. Pierwszą wzmiankę o nim zanotowano w dokumencie z 1325 roku. W latach 1280-82 nadano prawa miejskie nadania, wtedy to książe wrocławski Henryk IV Probus otrzymał ziemię kłodzką w lenna od króla Czech.

Po dwukrotnym spustoszeniu miasta podczas wojen husyckich w I połowie XV wieku powstała część zdrojowa Lądka. Pierwszym zakładem przyrodoleczniczym funkcjonującym do dziś był Jerzy, wzniesiony w 1498. Lądek Zdrój jednym z najbardziej znanych oraz najstarszych uzdrowisk polskich – jako uzdrowisko był znany już pod koniec XV w. Uważany jest za najstarsze uzdrowisko w Polsce, gdyż według źródeł historycznych już w 1241 istniały tu urządzenia kąpielowe. Potem powstał Wojciech, zbudowany na wzór łaźni tureckiej.

Najważniejsza dla rozwoju Lądka Zdroju była jednak druga połowa wieku XVIII. Właśnie wtedy w Lądku Zdroju zagościł król Prus Fryderyk II. Dzięki rozgłosowi, jaką miastu przyniosła udana kuracja króla, uzdrowisko zaczęli odwiedzać kuracjusze z całej Europy. W 1790 r. do Lądku przyjechał m.in. Johann Wolfgang Goethe, a potem królowa Luiza, król Fryderyk Wilhelm III, car Aleksander I, J. Quincy Adams - późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych, a także generał Ignacy Prądzyński.
Data publikacji:  2005-07-20 | licznik wyświetleń 16020
Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 94 (2) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0,054 sek.