ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną noclegi Lądek Zdrój powrót na stronę główną

Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


MIEJSCOWOŚĆ - Bielice

Bielice leżą w Dolinie Górnej Białej Lądeckiej, w Kotlinie Kłodzkiej, pomiędzy Górami Bialskimi i Złotymi.

Bielice otoczone są lasami, głównie świerkowymi z domieszką: modrzewi, buków i jaworów. Przechadzając się po lasach możemy natknąć się na: jelenia, dzika, sarnę, muflona, borsuka, gronostaja i kunę leśną.

Występujący w okolicy klimat sprawia, że pierwszy śnieg pada tu już w październiku i czasem leży aż do czerwca, co niewątpliwie jest gratką dla narciarzy.

Amatorzy aktywnego wypoczynku na pewno nie będą się tu nudzić. We wsi znajduje się wyciąg narciarski - oświetlony i naśnieżany armatką. Nie brakuje również rowerowych i pieszych szlaków turystycznych oraz terenów do wspinaczki skałkowej (Skałki na Uboczu, Potrójna grupa skalna pod Pasieczną, Trzy Siostry).Zabytki i atrakcje okolic

Czartowiec (944 m n.p.m.) ze szczytu, którego roztacza się wspaniały widok na Masyw Śnieżnika, Góry Bardzkie i Złote i majaczącą w tle Górę Ślężną.

Łysiec, z którego można wystartować paralotnią.


Bielice
- Kościół filialny p.w. św. Wincentego i św. Walentego z (najprawdopodobniej) 1799 r.


Kletno
- Jaskinia Niedźwiedzia.


Stronie Śląskie
- Kościół parafialny p.w. Matki Bożej Królowej Polski i św. Martenusa - świątynię wybudowano w 1264 roku, przebudowano ją w 1732 r. Kolebkowe sklepienie pokryte jest freskami. Nad wejściem znajduje się kamienny kartusz herbowy, nad którą jest wnęka z figurką Chrystusa. Interesująca jest wieża z dzwonem z 1758 roku i kamienna chrzcielnica z połowy XVIII wieku. Warto również zwrócić uwagę na Drogę Krzyżową oraz klasyczną pietę z 1876 r. autorstwa Franza Thamma. Przy kościele można obejrzeć kapliczkę i nagrobek założycieli huty szkła - rodziny von Losky.

- Kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego wybudowany w 1915 roku. Obecnie służy za dom pogrzebowy.

- Ruiny kaplicy św. Onufrego z 1732 roku. Wzniesiona jest w stylu wczesnego baroku.

- Kolumna wotywna z 1672 roku, ufundowana przez sędziego Wolfa. Rzeźby przedstawiają sceny Ostatniej Wieczerzy,ostatniej drogi i ukrzyżowania Chrystusa, Zesłanie Ducha Świętego, Marię z dzieciątkiem, św. Michała Archanioła, portrety biskupów i papieży. Całość uzupełniają motywy winorośli i ptaków.

- Dawny zespół dworski z XIX wieku.

- Huta Szkła "VIOLETTA" - aktualnie produkowany asortyment oraz mała wystawa historyczna.

- Muzeum Minerałów - ekspozycja minerałów z całego świata, m.in. aragonit, jaspis, agaty, róża pustyni, ametyst, kryształ górski, morion).


Lądek Zdrój

- Most św. Jana - zbudowany w 1565 roku (jest najstarszym zabytkiem w mieście). Na balustradzie znajduje się barokowa kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena (patrona mostów).

- Rynek - renesansowa i barokowa zabudowa należy do najładniejszych na Śląsku. Michał Klahr był autorem motywów umieszczonych na kamienicach.

- Pręgierz - pochodzi z okresu średniowiecza.

- Przyrodoleczniczy "Wojciech" - zakład przyrodoleczniczy wzorowany na łaźniach tureckich, wybudowany w XVII wieku. We wnętrzu, pod kopułą znajduje się marmurowy basen przeznaczony do kąpieli leczniczych. Na piętrze umieszczona jest pijalnia wód leczniczych.

- Ogród Botaniczny - występuje tu ok. 150 gatunków roślin, strumyk i egzotyczne drzewa.

- Kościół parafialny Narodzenia NMP - barokowa świątynia poświęcona w 1697 roku. Na sklepieniu możemy podziwiać freski E. Reimanna. We wnętrzu znajdują się rzeźby figuralne autorstwa Klahra i jego syna Ignacego.

- Ruiny zamku Karpień - początki zamku są nieznane, wiadomo tylko, że służył jako strażnica graniczna, a w 1428 r. został zdobyty przez husytów. Odtąd stał się siedzibą rycerzy-rabusiów.NOCLEGI
Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 126 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0,198 sek.